Skip to content

62 Clark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 24, 1993

Property Information

Block792
Lot107
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,432
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
35%
Improvement Value:$238,500
65%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,472+3.8%
2024$12,016+4.0%
2023$11,557+1.6%
2022$11,380+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,432DeedBook 5255, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1929