Skip to content

22 Clark AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block792
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,473
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
41%
Improvement Value:$193,900
59%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,065+3.8%
2024$10,660+4.0%
2023$10,252+1.6%
2022$10,096+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,473DeedBook 20220, Page 44605

Property Sale

Sale
$394,000
DeedBook 6368, Page 671

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 6199, Page 448

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5226, Page 862

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950