Skip to content

629 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1946

Last Sale Date
Jun 16, 1977

Property Information

Block792
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,509
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,100
39%
Improvement Value:$240,300
61%
Total Assessment$396,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,446+3.8%
2024$12,954+4.0%
2023$12,459+4.1%
2022$11,971-3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946