Skip to content

685 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2025

Property Information

Block792
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,378
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,700
43%
Improvement Value:$199,600
57%
Total Assessment$352,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,950+3.8%
2024$11,513+4.0%
2023$11,073+1.6%
2022$10,904-4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft1,378DeedBook 20191, Page 17482

Property Sale

Sale
$265,000

To:

DeedBook 12251, Page 104

Property Sale

Sale
$355,000

To:

DeedBook 12080, Page 7562

Property Built

Built

Year Built: 1936