Skip to content

689 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jul 23, 1987

Property Information

Block792
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,338
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,200
52%
Improvement Value:$159,300
48%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,994+3.9%
2024$10,583+4.1%
2023$10,169+1.6%
2022$10,010-13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft1,338DeedBook 4990, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1936