Skip to content

45 Bay AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Date
Jan 21, 2008

Property Information

Block811
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
38%
Improvement Value:$201,900
62%
Total Assessment$325,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,798+3.9%
2024$10,394+4.1%
2023$9,987+1.6%
2022$9,830-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1937