Skip to content

11 Mill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 26, 2003

Property Information

Block811
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,450
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,300
31%
Improvement Value:$307,500
69%
Total Assessment$444,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,088+3.8%
2024$14,536+4.0%
2023$13,980+1.6%
2022$13,767+8.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft2,450DeedBook 6029, Page 338

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5247, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1923