Skip to content

21 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 5, 1988

Property Information

Block812
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,316
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
39%
Improvement Value:$217,300
61%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,079+3.8%
2024$11,637+4.0%
2023$11,192+1.6%
2022$11,021+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,316DeedBook 5056, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1924