Skip to content

51 Pulaski StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 1, 2008

Property Information

Block814
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,658
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,900
29%
Improvement Value:$310,700
71%
Total Assessment$437,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,843+3.8%
2024$14,301+4.0%
2023$13,754+1.6%
2022$13,544+3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,658DeedBook 12146, Page 1433

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6342, Page 406

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6216, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1922