Skip to content

42 Martin StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 28, 1998

Property Information

Block817
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,356
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,200
39%
Improvement Value:$200,600
61%
Total Assessment$329,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,187+3.8%
2024$10,778+4.0%
2023$10,366+1.6%
2022$10,207+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 5537, Page 661

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4943, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1929