Skip to content

25 Pettit StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Date
Mar 1, 2063

Property Information

Block818
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,004
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
51%
Improvement Value:$124,800
49%
Total Assessment$255,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,656+3.8%
2024$8,340+4.0%
2023$8,021+1.6%
2022$7,898-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000

To:

Sq Ft1,004DeedBook 6356, Page 327

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5609, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1929