Skip to content

41 Elston StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 14, 2015

Property Information

Block825
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,034
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
44%
Improvement Value:$162,000
56%
Total Assessment$291,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,878+3.8%
2024$9,516+4.0%
2023$9,152+1.6%
2022$9,013+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,034DeedBook 20150, Page 66425

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5691, Page 603

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5483, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1938