Skip to content

34 Union PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1963

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Jan 14, 2010

Property Information

Block820
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,608
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,800
39%
Improvement Value:$206,700
61%
Total Assessment$340,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,550+3.8%
2024$11,128+4.0%
2023$10,702+1.6%
2022$10,538-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000

To:

Sq Ft1,608DeedBook 12239, Page 5918

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 4962, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1963