Skip to content

119 Broughton AveBloomfield, NJ 07003

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block823
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
27%
Improvement Value:$122,100
73%
Total Assessment$167,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,692+3.8%
2024$5,484+4.0%
2023$5,274+1.6%
2022$5,193-6.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 6025, Page 155

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5961, Page 373

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5018, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1950