Skip to content

125 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block823
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,500
49%
Improvement Value:$157,200
51%
Total Assessment$309,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,505+3.8%
2024$10,121+4.0%
2023$9,734+1.6%
2022$9,585-33.6%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

DeedBook 20210, Page 21789

Property Built

Built

Year Built: 1945