Skip to content

51 Barbara StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1962

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
Dec 18, 2014

Property Information

Block829
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,304
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,100
43%
Improvement Value:$237,300
57%
Total Assessment$413,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,023+3.8%
2024$13,510+4.0%
2023$12,993+1.6%
2022$12,795-7.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$382,000

To:

Sq Ft2,304DeedBook 12534, Page 7330

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 4994, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1962