Skip to content

169 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1971

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Dec 21, 2020

Property Information

Block829
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,328
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,100
33%
Improvement Value:$291,700
67%
Total Assessment$432,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,681+3.8%
2024$14,144+4.0%
2023$13,603+10.3%
2022$12,327-16.6%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,328DeedBook 20210, Page 7873

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5381, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1971