Skip to content

42 Norwood PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 18, 2013

Property Information

Block900
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,574
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
36%
Improvement Value:$234,600
64%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,340+3.8%
2024$11,889+4.0%
2023$11,434+1.6%
2022$11,260+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,574DeedBook 12452, Page 9385

Property Built

Built

Year Built: 1927