Skip to content

15 Hudson PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Oct 24, 1985

Property Information

Block900
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,224
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
44%
Improvement Value:$170,300
56%
Total Assessment$304,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,315+3.8%
2024$9,938+4.0%
2023$9,558+1.6%
2022$9,412+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952