Skip to content

2 Rector PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Date
Mar 6, 2007

Property Information

Block902
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,464
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
45%
Improvement Value:$167,100
55%
Total Assessment$305,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,376+3.8%
2024$9,997+4.0%
2023$9,614+1.6%
2022$9,468-7.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 5988, Page 934

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5813, Page 460

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5174, Page 408

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 5007, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1953