Skip to content

33 Dewey StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1964

Last Sale Price
$362,250
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block909
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage2,088
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
33%
Improvement Value:$289,800
67%
Total Assessment$432,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,670+3.8%
2024$14,134+4.0%
2023$13,593+1.6%
2022$13,386+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$362,250

To:

Sq Ft2,088DeedBook 20210, Page 95745

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 6020, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1964