Skip to content

11 Civic PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block912
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,197
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,100
44%
Improvement Value:$174,500
56%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,603+3.8%
2024$10,216+6.7%
2023$9,575+1.6%
2022$9,425-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,197DeedBook 20220, Page 77768

Property Sale

Sale
$297,500

From:

To:

Sq Ft1,197DeedBook 20160, Page 35330Recorded4/25/2016

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12062, Page 6935

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5322, Page 440

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 4987, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1926