Skip to content

1 Civic PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block912
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,840
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,700
39%
Improvement Value:$230,500
61%
Total Assessment$376,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,761+3.8%
2024$12,294+4.0%
2023$11,824+1.6%
2022$11,643+12.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5032, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1925