Skip to content

63 Sunset AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block931
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,100
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,700
43%
Improvement Value:$285,400
57%
Total Assessment$503,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,065+3.8%
2024$16,441+4.0%
2023$15,812+1.6%
2022$15,571-0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 12393, Page 8920

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 5825, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1926