Skip to content

49 Sunset AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$113,700
Last Sale Date
May 8, 1987

Property Information

Block931
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,640
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,600
51%
Improvement Value:$205,000
49%
Total Assessment$420,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,267+3.8%
2024$13,745+4.0%
2023$13,219-5.0%
2022$13,912+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$113,700

To:

Sq Ft1,640DeedBook 4986, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1926