Skip to content

7 Eaton PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 4, 2018

Property Information

Block935
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,583
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,300
41%
Improvement Value:$217,400
59%
Total Assessment$370,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,574+3.8%
2024$12,114+4.0%
2023$11,651+1.6%
2022$11,473-8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,583DeedBook 20180, Page 78755

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12070, Page 9209

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4937, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1931