Skip to content

1048-1052 Broad StBloomfield, NJ 07003

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 1, 2015

Property Information

Block935
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
DescriptionSERVICE STATION
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,800
73%
Improvement Value:$153,500
27%
Total Assessment$567,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,243+3.8%
2024$18,539+4.0%
2023$17,830+1.6%
2022$17,558-2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940