Skip to content

48 Hawthorne AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 30, 1986

Property Information

Block938
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,453
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,700
49%
Improvement Value:$180,900
51%
Total Assessment$353,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,994+3.8%
2024$11,556+4.0%
2023$11,114+1.6%
2022$10,944-7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,453DeedBook 4928, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1925