Skip to content

44 Hawthorne AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block938
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,518
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
41%
Improvement Value:$247,200
59%
Total Assessment$421,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,280+3.8%
2024$13,758+5.4%
2023$13,053+1.6%
2022$12,854-6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,518DeedBook 20170, Page 19156

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 12449, Page 9971Recorded8/6/2013

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5287, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1925