Skip to content

75 Yantecaw AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block939
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,301
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,400
47%
Improvement Value:$188,400
53%
Total Assessment$358,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,171+3.8%
2024$11,726+4.0%
2023$11,277+1.6%
2022$11,105-2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924