Skip to content

12 Burnett StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Date
Dec 31, 2068

Property Information

Block939
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,270
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,700
48%
Improvement Value:$187,900
52%
Total Assessment$360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,232+3.8%
2024$11,784+4.0%
2023$11,334+1.6%
2022$11,161-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$383,000

To:

Sq Ft1,270DeedBook 6368, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1924