Skip to content

68 Davis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block963
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,453
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
41%
Improvement Value:$221,300
59%
Total Assessment$376,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+5.9%
2024$12,061+4.1%
2023$11,590+1.6%
2022$11,409+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000

To:

Sq Ft1,453DeedBook 20210, Page 1997

Property Built

Built

Year Built: 1927