Skip to content

90 Mohr AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 15, 2008

Property Information

Block966
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,456
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
39%
Improvement Value:$244,600
61%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,568+3.8%
2024$13,072+4.0%
2023$12,572+1.6%
2022$12,380+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 12171, Page 2254

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5925, Page 458

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5170, Page 568

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4922, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1927