Skip to content

59 Dalebrook RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Sep 14, 2017

Property Information

Block970
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,366
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
37%
Improvement Value:$274,400
63%
Total Assessment$435,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,772+3.8%
2024$14,232+4.0%
2023$13,688+1.6%
2022$13,479+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$469,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 20170, Page 91493

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12387, Page 5666

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 12049, Page 2270

Property Built

Built

Year Built: 1956