Skip to content

56 Dalebrook RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$407,500
Last Sale Date
Jul 30, 2018

Property Information

Block971
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,366
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,300
43%
Improvement Value:$215,400
57%
Total Assessment$377,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,812+3.8%
2024$12,343+4.0%
2023$11,871+1.6%
2022$11,690-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$407,500

To:

Sq Ft1,366DeedBook 20180, Page 67493

Property Sale

Sale
$431,000
DeedBook 6191, Page 753

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5343, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1955