Skip to content

39 Dalebrook RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2007

Property Information

Block970
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,570
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,000
44%
Improvement Value:$196,700
56%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,828+3.8%
2024$11,396+4.0%
2023$10,960+1.6%
2022$10,792-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956