Skip to content

961 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 1995

Property Information

Block970
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,570
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,800
42%
Improvement Value:$217,900
58%
Total Assessment$375,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,744+3.8%
2024$12,278+4.0%
2023$11,808+1.6%
2022$11,628-5.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955