Skip to content

5 Dalebrook RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 14, 2010

Property Information

Block970
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,618
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,100
39%
Improvement Value:$252,000
61%
Total Assessment$413,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,012+3.8%
2024$13,500+4.0%
2023$12,984+1.6%
2022$12,785-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,618DeedBook 12294, Page 8310

Property Built

Built

Year Built: 1956