Skip to content

30 Donna DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block933
Lot103
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,612
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
49%
Improvement Value:$182,100
51%
Total Assessment$357,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,113+3.8%
2024$11,670+4.0%
2023$11,224+1.6%
2022$11,052-10.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$349,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 20180, Page 68021

Property Built

Built

Year Built: 1954