Skip to content

42 Clair StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block992
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,419
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,600
45%
Improvement Value:$212,400
55%
Total Assessment$385,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,059+3.8%
2024$12,582+4.0%
2023$12,101+1.6%
2022$11,916-4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000

To:

Sq Ft1,419DeedBook 20170, Page 97679

Property Sale

Sale
$162,100
DeedBook 5573, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1953