Skip to content

150 Leslie StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1925

Last Sale Date
Jun 22, 1984

Property Information

Block9
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,248
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,200
30%
Improvement Value:$209,200
70%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,122+3.8%
2024$9,752+4.0%
2023$9,379+1.6%
2022$9,235+13.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925