Skip to content

104 Newfield St.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$124,150
Last Sale Date
Sep 20, 2002

Property Information

Block103
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,700
33%
Improvement Value:$184,300
67%
Total Assessment$274,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,606-0.9%
2024$8,680+7.1%
2023$8,106+1.3%
2022$8,003+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$124,150

To:

Sq Ft1,182DeedBook 5921, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1920