Skip to content

56 Sawyer Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 12, 1999

Property Information

Block115
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,500
30%
Improvement Value:$213,200
70%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,539-0.9%
2024$9,621+20.0%
2023$8,018+1.3%
2022$7,915+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,184DeedBook 5657, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1925