Skip to content

115-119 Hoffman Blvd.

East Orange, NJ 07017

Apartment

Last Sale Price
$738,250
Last Sale Date
Feb 29, 2012

Property Information

Block110
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-9

Building Details

Building Class---
Description2S-G-12-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,000
26%
Improvement Value:$871,200
74%
Total Assessment$1,183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,164-0.9%
2024$37,484+12.7%
2023$33,246+1.3%
2022$32,820+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$738,250

To:

DeedBook 12356, Page 4668