Skip to content

177 Dodd St.

East Orange, NJ 07017

Apartment

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 13, 2003

Property Information

Block861
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class---
Description3SW-14-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$364,000
33%
Improvement Value:$736,800
67%
Total Assessment$1,100,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,576-0.9%
2024$34,873-8.9%
2023$38,299+1.3%
2022$37,809+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 5989, Page 328

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5362, Page 165