Skip to content

624 No. Grove St

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block114
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-7

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,900
19%
Improvement Value:$393,500
81%
Total Assessment$487,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,309+48.6%
2024$10,302+8.8%
2023$9,470+1.3%
2022$9,348+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,424DeedBook 20230, Page 72426

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5888, Page 163

Property Sale

Sale
$62,100
DeedBook 5863, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1925