Skip to content

633 No. Grove St

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Date
Oct 29, 1976

Property Information

Block115
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,461
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,800
32%
Improvement Value:$191,600
68%
Total Assessment$281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,589-0.9%
2024$8,665+1.4%
2023$8,544+1.3%
2022$8,431+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925