Skip to content

47 Central Ave

East Orange, NJ 07018

Built 2010

Last Sale Date
Jul 27, 2006

Property Information

Block11
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class10
DescriptionLOT & GARAGE
Dwellings1
ZoningRO
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,500
61%
Improvement Value:$158,200
39%
Total Assessment$405,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,743-0.9%
2024$12,853-42.7%
2023$22,441+1.3%
2022$22,154+1.3%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 6204, Page 675

Property Sale

Sale
$113,800
DeedBook 5838, Page 216

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5508, Page 729