Skip to content

171 Central Ave.

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block210
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class10
DescriptionAUTO REPAIR SHP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
59%
Improvement Value:$158,900
41%
Total Assessment$388,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,209-0.9%
2024$12,314+63.0%
2023$7,552+1.3%
2022$7,456+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 20220, Page 41805

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 12243, Page 9153

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 12108, Page 6986

Property Sale

Sale
$64,800
DeedBook 4965, Page 273