Skip to content

557 No. Grove St.

East Orange, NJ 07017

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2012

Property Information

Block121
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-9

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,200
31%
Improvement Value:$241,800
69%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,056-0.9%
2024$11,151-0.5%
2023$11,204+1.3%
2022$11,060+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4849, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1950